Priessnitzova 405, 790 03 Jeseník, tel.: 584 401 116, e-mail: rediteldd@jesenik.com
www.facebook.com/groups/900389604204638
Kapacita zařízení - 32 dětí
Počet dětí k dnešnímu dni - 29
Volná pracovní místa - 0
Zřizovatel : Olomoucký kraj
Dětský domov a Školní jídelna,Jeseník
Priessnitzova 405, 790 03 Jeseník - lázně
Datová schránka - ID: sz9sgs4
Tel.: 584 401 116, 584 414 124, +420 702 017 429 (ústředna-pevná linka)
web: www.detskydomov-jesenik.com
IČO: 60045086
DIČ: CZ60045086
Číslo účtu: 2136-841/0100
Zřizovací listina - na - https://urad.kr-olomoucky.cz/organizace/Lists/.....
www.olkraj.cz/olomoucky-kraj-ovlada-energii-jako-jeden-z-mala-v-cesku-aktuality-9797.html
|
Dětský domov a Školní jídelna, Jeseník, Priessnitzova 405 Tel: +420 584 401 116, +420 584 414 124, +420 702 017 429 Email: rediteldd@jesenik.com, web: detskydomov-jesenik.com, datová schránka: sz9sgs4, IČ: 60045086 _________________________________________________________________________________________ |
Výroční zpráva
školní rok 2017 / 2018
LEGENDA:
1. Charakteristika zařízení
2. Hodnocení činností
2/1 Oblast organizační a investiční
2/2 Oblast sociální
2/3 Oblast kulturní a estetická
2/4 Oblast sportovní
2/5 Oblast vzdělávání
2/6 Oblast morální (etická)
3. Kvalifikovanost pedagogických pracovníků
4. Spolupráce s institucemi
5. Závěr
1. Charakteristika zařízení
Dětský domov je školské zařízení, které poskytuje výchovu a vzdělání, zabezpečuje výchovnou, sociální a hmotnou péči dětem ve věku 3-18 let, kterým byla z nejrůznějších příčin soudně nařízena ústavní výchova nebo předběžné opatření, popřípadě zletilým nezaopatřeným osobám do ukončení přípravy na povolání, a to nejdéle do 26 let plné přímé zaopatření.
V zařízení jsou čtyři rodinné skupiny s maximální kapacitou 8 dětí. Péči o děti zajišťoval pedagogický, sociální a provozní útvar, celkem 22 zaměstnanců. Dětský domov pečuje o všestranný harmonický rozvoj dětí s přihlédnutím k jejich individuálním potřebám, zabezpečuje výchovu a vzdělání podle zařazení do různých typů škol a učily se tak přiměřeně svým schopnostem a možnostem, organizoval mimoškolní a volnočasové aktivity. V zařízení jsou umístěny i děti se závažnými poruchami chování, což má zásadní vliv na chod domova. Výchovné působení na tyto děti bylo velmi náročné a jen částečně úspěšné. Zabýváme se výchovou a vzděláváním sociálně rizikových skupin, řešíme mnohé naléhavé problémy dnešní doby – otázky kázně, šikany, zneužívání návykových látek ap.
V uplynulém školním roce se pokračovalo v zálohovém systému financování provozu rodinných skupin. Děti jsme vedli k finanční gramotnosti, hospodárnému jednání a šetření. Tento způsob hospodaření se velmi osvědčil.
O chování dětí vedeme záznamy, pravidelně se informujeme o prospěchu a chování dětí u tř. učitelů, uskutečňujeme pravidelné porady všech dětí a vychovatelů tzv. komunity, kde se hodnotí činnost, chování za uplynulý týden a seznámení s plánovanými akcemi. Upřednostňovali jsme pozitivní motivaci za pomocí slovního a formálního hodnocení, případně odměnou s využitím §21 zákona 109/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
V roce 2017 k 1. 9. bylo evidováno 20 dětí, přijato 7 dětí, odešlo 6 dětí, z toho 2 sourozenci k matce na základě Usnesení o předběžném opatření, 1 chlapec přeřazen do jiného DD, další chlapec do VÚ, 1 chlapec ukončil dohodu o pobytu získaným výučním listem o vzdělání a u posledního byla zrušena ústavní výchova odchodem k otci.
K 31. 8. 2018 bylo evidováno 21 dětí.
Koordinátoři – metodik prevence sociálně patologických jevů, enviromentální výchova a herní specialista plnili svou funkci a přispívali tak ke zlepšení efektivnosti výchovy a vzdělávání. Náplň činností těchto pracovníků je uvedena níže.
2. Hodnocení činnosti
2/1 Oblast organizační a investiční
Během posledních let jsou veškeré činnosti z oblasti sportovní, kulturní, výtvarné atd. financovány z projektů, sponzorských darů, dotací města Jeseník, nadací, ale i díky přispění zaměstnanců. V okolí Jeseníku stále není dostatek firem s takovým obratem, které by nás mohly sponzorovat pravidelně a dostatečně. Přesto se nám občas podaří získat dar, kterým zajistíme vybavení DD, nebo pokryjeme náklady na akce pro děti.
Prezentace Dětského domova na veřejnosti
Články o akcích našeho domova vyšly například – Šumperský a Jesenický deník, Jesenický týdeník, Zámeček. Na serverech www.ddcup, www.rajce.net
Snažíme se o zviditelnění na veřejnosti a efektivní spolupráci s ostatními organizacemi. Webové stránky Dětského domova, kde pravidelně aktualizujeme články, fotografie, zprávy o činnostech, sponzorech a článcích v tisku.
2/2 Oblast sociální
V této oblasti jsme se zaměřovali hlavně na zapojení dětí do společnosti, tak aby byly schopné, uvědomělé a co nejvíce prospěšné při organizování činností, na utváření pozitivních postojů k sobě samému i k druhým, na rozvoj dovedností potřebných pro komunikaci a spolupráci. Našim smyslem je pomáhat dětem utvářet praktické životní dovednosti, hledat vlastní cestu k životní spokojenosti založené na dobrých vztazích k sobě samému i k dalším lidem a světu, učit je nejen novým dovednostem pro nové situace, ale je také potřeba prevence nežádoucího chování.
Na rodinných skupinách jsme společně s dětmi tvořili pěkné a útulné prostředí, udržovali v pořádku vybavení, vedli děti ke slušnému chování, k ohleduplnosti a vzájemné pomoci. Děti se podílely na fungování rodinné skupiny – vedení domácnosti, zacházení s penězi, rozhodování o zajišťování důležitých potřeb, volily si takové aktivity a činnosti, které byly zábavné, rozvíjely si v nich komunikační schopnosti, řešily konflikty, byly vtaženy do různých herních systémů, které rozvíjely jejich sociální cítění.
V rámci vaření ve skupinách si děti osvojovaly práci s kuchyňským náčiním a spotřebiči, prostřednictvím nákupu potravin na vaření se učily hospodařit se svěřenými finančními prostředky. Samy si zajistily celodenní stravu a sebeobslužné činnosti, které k tomu náleží. Činnost vykonávaly individuálně i kolektivně a průběhu a efektům této činnosti bylo nutné věnovat pozornost, zda funguje soužití s vrstevníky a rozvoj dovedností pro každodenní život se sebou samým i s druhými lidmi.
2/3 Oblast kulturní a estetická
Září 2017 Výlov rybníku ve Vidnavě
Pečení moučníku
Říjen 2017 Dýňové slavnosti a tvořivé dílny
Pečení moučníků a halloweenských dobrot
Výrobky z přírodnin
Přednáška MUDr. Hojgrové – problémy dospívajících
Návštěva knihovny
Listopad 2017 Podzimní slavnosti v ZŠ Jeseníku
Návštěva divadla – vystoupení youtuberů
Účast na výsadbě v Třešňové aleji
Účast na projektu ,,Začni správně“
Návštěva dětí ze ZŠ Hodonín
Uspávání broučků – akce SVČ Duha
Úřad vlády ČR – výtvarná vánoční soutěž s názvem ,,České vánoční tradice“
Prosinec 2017 Rozsvícení vánočního stromu na náměstí v Jeseníku
Čertovská show na náměstí v Jeseníku
Malování do projektů – Přál bych si, Tango-Daruj hračku, Ve spojení
Vánoční trhy u Vodní tvrze
SVČ Duha – výroba vánočních ozdob
Pečení vánočního cukroví
Tango – Daruj hračku – předání dárků a kulturní vystoupení v Havlíčkově
Brodu
Vánoční besídka s večeří a programem
Leden 2018 Návštěva HZS Jeseníku
EVVO – vernisáž ve Vodní tvrzi
Pohádková soutěž
Pečení moučníku
Únor 2018 Návštěva knihovny V. Priessnitze
Kulinářská soutěž
Jarní vyrábění – výzdoba domova
Výroba masek na karneval
Návštěva divadla – Zvířátka a loupežníci
Výstava v Katovně – Knihovna očima dětí
Vědomostní soutěž
Březen 2018 Účast na velikonoční výstavě v Mikulovicích
Soutěž o nejlepší velikonoční dort
Velikonoční výrobky
Duben 2018 Velikonoční pomlázka – lidové tradice
Divadelní žatva v divadle v Jeseníku
Ukliďme Česko
Výstava Retro Game ve Vodní tvrzi
Krmení laní a jelenů na farmě v Dětřichově
Účast na Jarním představení taneční školy
Zapojení dětí do výtvarné celostátní soutěže MK FRUIT – Hledá se paní Krokodýlová
Květen 2018 Zahájení lázeňské sezóny na náměstí v Jeseníku
Výlet do Fauna parku v Horní Lipové
Účast na vystoupení Anny K.
EVVO – malování žraloka
Červen 2018 Cirkus Humberto
Srpen 2018 Kejklířské slavnosti
Návštěva cirkusu
Přednáška na téma Právní vědomí
Při výtvarných činnostech děti rozvíjely jemnou motoriku, představivost, estetické cítění, používaly různé výtvarné techniky. Některé práce byly použity na výstavy a soutěže. Také se podílely na výrobě vánočních a velikonočních přáníček a dárečků. Svými pracemi zkrášlovaly prostředí rodinné skupiny i celého domova. Vyráběly i výrobky k prodejním účelům na velikonoční výstavce a získané finance se použily na nákup výtvarných potřeb.
V květnu 2018 Benzina vyhlásila soutěž ,,Hraj o výlet snů“. Soutěž představovala dlouhodobý projekt pořadatele, jehož cílem je pomáhat zlepšování podmínek v dětských domovech v České republice. V kreativní soutěži měly děti ztvárnit maskota dětského domova. Výtvory byly umístěné na speciální internetové stránce, kde je v prvním kole hodnotila veřejnost. Z pěti finalistů odborná porota vybrala a ocenila tři nejlepší návrhy. A my vyhráli první místo!! Cenou byl sportovní výlet, který proběhl v září 2018, po návratu bylo zástupci Benziny předáno dětem nové dětské hřiště.
Projekt „ Přál(a) bych si “ - Dejme dětem šanci
Do projektu v průběhu roku bylo zařazeno 1 dítě. Přání dítěte mělo být opodstatněné, tj. muselo mít souvislost se studiem, se smysluplným trávením volného času, ale také hromadná přání pro více dětí, např. vstupné do bazénu, apod. Děti vyplňovaly svůj profil a kreslily svá přání.
2/4 Oblast sportovní (pohybová)
Září 2017 Pohádkový les v Žulové - soutěže
Bazén v České Vsi
Jízda na bruslích na cyklostezce v Jeseníku – Bobrovník
Hry na dětském hřišti ve Smetanových sadech
Akce s MBA Finance – turnaj v kopané, vybíjené
Říjen 2017 Cyklistický výlet – Pomezí-Lipová - Bobrovník
Pouštění draků
Výlet na Čertovy kameny
Lanové centrum v lázních
Bazén v České Vsi
Návštěva herny Sofie, Kafrárny
Halloweenská vycházka po lázních
Listopad 2017 Multifunkční hřiště v Písečné
Soutěže ve Smetanových sadech
Sportovní soutěže v tělocvičně na ZŠ B. Němcové
Odpoledne plné her
Dětské hřiště v lázních
Bazén s vířivkou v lázních
Prosinec 2017 Bruslení, bobování
Bazén v lázních a v České Vsi
Návštěva posilovny
Herna ,,Bělá v pohybu“
Leden 2018 Zimní sporty – bobování, bruslení na kluzišti
Hry v herně Sofie v lázních
Bazén Česká Ves
Bowling
Únor 2018 Pohybové hry v tělocvičně ZŠ B. Němcové – celodomovská akce
Bazén Česká Ves
Maškarní karneval – soutěže a hry
Masopust ve Vápenné – pochod v maskách
Bobování v lázních
Turnaj v kopané v tělocvičně
Valentýnská diskotéka
Březen 2018 Návštěva herny – Bělá v pohybu
Bruslení na kluzišti v lázních
Bazén Česká Ves
Duben 2018 Aquapark Bruntál
Bazén Česká Ves
Dětské hřiště v lázních, lanové centrum
Herna Sofie
Květen 2018 Vyjížďka na kolech do okolí – Pomezí, Horní Lipová
Turistická vycházka na Bobrovník
Výlet na Křížový vrch
Turistická vycházka do Lesního baru v Lipové
Pohádkový les ve Smetanových sadech
Out of Home Praha
Červen 2018 Dopravní hřiště na ZŠ B. Němcové
Den dětí v lázních – soutěže a hry
Den dětí v Žulové - soutěže
Dětský den ve Vidnavě – taneční vystoupení
Doškolná – hry a soutěže na ZŠ B. Němcové
Koupaliště v Jeseníku
Bazén Česká Ves
Červenec 2018 Příměstský fotbalový tábor Soccer camp
Cyklistický výlet po stezkách
Tábor v Račím údolí
Tábor Vilémov
Městské koupaliště
Výlet do Vidnavy – poznávání okolí
Výlet do Mikulovic – návštěva bazénu
Hledání pokladu u Křížku
Srpen 2018 Tábor Junák – český skaut Olšovec
Tábor Mamut ve St. Městě
Tábor při PL Šternberk
Městské koupaliště Jeseník
Závod všestrannosti v Domašově – Běh na Šerák
Výlet do Vápenné – multifunkční hřiště
Pohybem v přírodě a na hřišti byla u dětí zvyšována fyzická zdatnost. Zdokonalovaly své dovednosti v sezónních sportech – plavání, turistika, míčové hry, lyžování, bruslení, jízda na kole. Využívali jsme hřiště u dětského domova a na ZŠ, tělocvičnu i posilovnu.
Na letních táborech se učily správnému táboření a chování v přírodě.
Spolupracovali jsme s FK Jeseník, kam docházeli 3 fotbalisti. V zimním období jsme využívali kluziště v lázních, dále celoročně nabídek plaveckých bazénů – Česká Ves a Lázně Jeseník. Starší chlapci navštěvovali posilovnu v lázních. Zúčastnili jsme se školských soutěží v rámci okresu Jeseník, ale i celorepublikových.
2/5 Oblast vzdělávání
Cílem výchovně vzdělávacích činností bylo, aby dítě získalo takové kompetence, které bude potřebovat při návratu zpět do vlastní rodiny nebo zařazení do společnosti po ukončení pobytu v DD z důvodu ukončení zletilosti nebo ukončení přípravy na povolání.
U dětí školního věku a studentů středních škol a učilišť byla výchovně vzdělávací činnost zaměřena na přípravu na vyučování, opakování a procvičování učiva. Denně byl využíván vymezený čas na přípravu do školy, dětem se školními problémy byla navíc věnována individuální péče – doučování, procvičování, zvláštní úkoly apod. Pravidelně vypracovávaly domácí úkoly, děti byly vedeny k samostatné přípravě na vyučování, učily se orientovat v textu, vyhledávat důležité informace a prakticky je využívat, k získání informací využívaly knihy, internet, televizi apod. Se školami, které děti navštěvují, udržujeme velmi úzký kontakt. Vzájemně se informujeme o výchovných i školních problémech a snažíme se je vždy koordinovaně řešit. Dle potřeby jsou pro děti zpracovány individuální plány vzdělávání. Při volbě povolání jsme spolupracovali s výchovnými poradci na ZŠ. Pravidelně jsme se účastnili třídních schůzek a zákonné zástupce jsme informovali o chování a prospěchu dětí.
Školní rok jsme již evidovali v SW sociálním programu EVIX, což je informační systém určený pro výkon práce, správu a vedení povinné dokumentace zařízení ve smyslu § 2 odst. 1 písm. a-d zák. č. 109/2002 Sb. Jedním z hlavních důvodů přejít k informačnímu systému EVIX bylo sjednocení pracovních postupů a metodik práce v zařízení.
Na pedagogických poradách byly hodnoceny jednotlivé kroky výchovného působení, při závažnějších problémech bylo přikročeno ke konzultacím s odbornými pracovníky – pedopsychiatrem, psychologem a speciálním pedagogem v PPP. Pololetně docházelo k vyhodnocení PRODů.
Logopedickou péči vyžadovaly 2 děti, následný nácvik prováděli vychovatelé v rámci odpoledních činností, případně asistent pedagoga.
Podporovali jsme mimoškolní a zájmové aktivity dětí, ať už organizačně, tak i finančně. V průběhu školního roku děti pokračovaly ve sportovních a zájmových kroužcích mimo DD.
SVČ Duha – Prima vařečka– 2 dívky, 2 chlapci
Bubny – 1 chlapec
Hvězdářský kroužek – 1 chlapec
FK Jeseník - 3 chlapci
Činnost koordinátorů a terapeutů v DD
Metodik prevence na začátku školního roku vypracuje Minimální preventivní program, komunikuje s vychovateli v oblasti primární prevence, spolupracuje s institucemi a organizacemi. Koordinuje předávání informací o problematice sociálně patologických jevů v dětském domově. Seznamuje nás s výsledky realizace preventivního programu za předchozí školní rok. Hlavním cílem je, aby děti byly zodpovědné za vlastní chování a způsob života v míře přiměřené jejich věku. Zvýšit odolnost dětí a mládeže vůči sociálně patologickým jevům, vést děti ke správným postojům vůči zátěžím a problémům. Největším jsou útěky, opakované u 2 dívek a 1 chlapce, kouření a požití alkoholických nápojů.
Organizuje pro děti besedy a soutěže na téma plánování volného času, byly seznámeny s následky užívání návykových látek na jejich zdraví, proběhly rozhovory s dětmi na témata: kyberšikana, sebepoškozování, trestní odpovědnost, nebezpečí na síti, řešení rizikových situací, patologické hráčství, kriminalita, delikvence a vandalství. Pravidelně byla prováděna prevence rizikového chování. S výsledky kontroly seznamuje ředitele a vedoucího pedagogického úseku, kteří případně udělí výchovné opatření. Zajišťuje osvětu a školení pro děti i zaměstnance DD.
EVVO – enviromentální výchova zajišťuje vzdělávání v oblast ekologie, souladu s přírodou formou her, výtvarných činností, soutěží a různých projektů. Informuje kolegy o obsahu školení, které absolvoval a je jim nápomocen při organizování činností pro děti s ekologickou tématikou. Účastní se školení a akcí pořádaných společností Sluňákov, centra ekologických aktivit města Olomouce.
Děti se zúčastnily soutěží o přírodě, pracovaly s literaturou s přírodovědnou tématikou, účastnily se přírodovědných her. Děti pravidelně navštěvují knihovnu a využívají pestrých nabídek /přednášky, soutěže/, které knihovna nabízí.
Herní specialista rozvíjí sociální vazby, podílí se v maximální míře na adaptací dětí v DD, náplní je upevnění kolektivního cítění v rodinných buňkách a rozvoj dovedností dětí v oblasti společenských her a uznávání jejich pravidel. Jeho působení má význam především v psychologické rovině.
2/6 Oblast morální (etická)
Zúčastnili jsme se celostátní akce „UKLIĎME ČESKO“. Akce proběhla 7. 4. 2018 v jesenických lázních – úklid byl proveden kolem autobusové zastávky U bytovek a u památníku Křížku. Zapojili se všichni, děti i vychovatelé.
Celoročně se staráme o úpravu okolí dětského domova. Upravovali jsme záhon kolem přístupové cesty, vedli děti k tomu, že je potřeba vynaložit vlastní úsilí na zvelebování blízkého okolí. Děti pracovaly v budově DD - uklízely společné prostory a hlavně se snažily udržovat pořádek v rodinné skupině. Utvářely si tak kladný vztah k práci a pěstován dobrý pocit z vykonané práce.
Sociální cítění u dětí jsme rozvíjeli i péči o zvířata – v zimním období jsme navštěvovali pravidelně krmelec, krmili jsme domácí zvířata a vyráběli krmítka pro ptáky.
I v tomto roce jsme udržovali pořádek v okolí Křížku, které vybízí k relaxaci turisty a pacienty lázní. Odnášeli jsme odpadky, hrabali, čistili ohniště, na kterém jsme si opékali špekáčky.
3. Kvalifikovanost pedagogických pracovníků
Zaměstnanci: k 1. 9. 2017 31. 8. 2018
celkový stav : 22 22
pedagogičtí zam.: 15 15 / kvalifikovanost je 100%
správní zam.: 7 7
kvalifikovanost, praxe a pedagogická způsobilost k 31. 8. 2017
1 ředitel
1 vedoucí vychovatel
1 sociální pracovnice
7 denních vychovatelů u rodinné skupiny
2 denní vychovatelé – střídající se
2 noční vychovatelé
2,5 asistenti pedagoga
1 účetní
1 vedoucí stravování
1,5 kuchařky
1 uklízečka
1 údržbář
4. Spolupráce s institucemi
Snažili jsme se během školního roku navázat spolupráci s podnikateli, firmami i soukromými osobami, které nám pomáhají umožnit vybavení dětského domova, přispívat na různé akce a soutěže v rámci domova, spolupracujeme se školskými a neziskovými organizacemi.
Školské organizace:
DD a ŠJ Dolní Počernice – soutěže DD Cup
SŠ Jeseník gastronomie a farmářství
SOŠ a SOU strojírenské a stavební Jeseník
OU a PrŠ Lipová lázně
ZŠ Jeseník
MŠ Jeseník
Neziskové organizace o.p.s.:
Spolu dětem o.p.s.
Nadace Malý Noe
společnost ,,Mimo domov“ - Out of Home
Tango-Daruj hračku Havlíčkův Brod – vánoční dárky
Česká nadace sportovní reprezentace Praha
Nadace OS Vespojení – vánoční dárky
SVČ Duha Jeseník – zájmové kroužky
Policie – Oddělení dětské kriminality
Městská policie Jeseník
Hasiči – HZS Jeseník – exkurze, nácviky poplachu
Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník – zdarma využití ledové plochy
Ostatní:
PPP Jeseník
Speciálně pedagogické centrum logopedické Jeseník
DDL MUDr. Navrátilová
DDL MUDr. Irena Hojgrová
Mgr. Novotná - psycholog
hotel Slunný dvůr – brigády pro starší děti
5. Závěr
V uplynulém roce se v Dětském domově a Školní jídelně, Jeseník pokračovalo v naplňování prioritních cílů – zajišťovat dětem řádnou výchovu a vzdělávání a zdravý vývoj, všestranný rozvoj dítěte a jeho přípravu na samostatný život po dosažení zletilosti.
Školní rok byl nabitý aktivitami dětí i zaměstnanců. Snahou všech bylo vytváření v podmínkách kolektivního výchovného zařízení takové prostředí, které by co nejúčinněji přispívalo k harmonickému vývoji osobnosti mladého jedince, poskytovalo mu dostatek jistoty, pocit pevného zázemí a současně dostatek podnětů a možností k rozvíjení a uspokojování jeho citových potřeb. Dětský domov tak neustále potvrzuje svoji funkci a schopnost suplovat dětem rodinu, o kterou přišly ne vlastní vinou.
Děti jsme zapojovali do vzdělávacích a sebepoznávacích projektů, pečovali o všestranný harmonický rozvoj dětí, organizovali mimoškolní a volnočasové aktivity, podporovali ve vzdělávání, kultuře, sportovním vyžití a mnoha dalších akcí. Různé druhy pracovních činností se uskutečňovaly při úklidových pracích v rodinné skupině, stolování, péči o ošacení, obuvi a školní pomůcky a péči o areál domova, hřiště a zahradu. Systém byl nastaven tak, že každá činnost je částečně i motivací pro děti a snaha je odměňována. Vychovatelé a všichni pracovníci dětského domova nahrazovali zanedbanou nebo neúplnou rodinnou péči, zajišťovali komplexní péči na rodinné skupině, pracovali s maximálním nasazením a vzájemné vztahy jsou na velmi dobré úrovni. Podíl mužů a žen ve výchově je vyvážený a rozdělení povinností taktéž.
Materiálně technické podmínky pro výchovně vzdělávací proces jsou dobré, máme dostatečný prostor pro veškeré herní činnosti jak v budově, tak i mimo budovu na zahradě nebo v přírodě, dostatečné sportovní vybavení (kola, lyže, brusle). Všechny rodinné skupiny jsou vybaveny výpočetní technikou, která napomáhá s domácí přípravou dětí na vyučování.
Našim nejdůležitějším cílem je udržet si velmi kvalitní úroveň výchovy a sociální začlenění našich svěřenců do života společnosti.